Güncel Haberler

Erdoğan: Kanada, SİHA kamerası için İsveç şartını öne sürüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye olarak kendilerinden almak istediğimiz İHA-SİHA kameraları konusunda Kanada, ‘İsveç de İsveç’tir’ diyor.” dedi.

REKLAM

Atina’dan dönen uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Kanada ve ABD’nin, insansız hava aracı kameralarını Türkiye’ye satmadan önce Ankara’nın İsveç’in NATO üyeliğini onaylaması konusunda ısrar ettiğini söyledi.

ABD’nin bu konuda Kanada ile aynı fikirde olduğunu kaydeden Erdoğan, İsveç’in NATO’ya üyeliği konusunda Meclis’in karar vereceğini söyledi.

Söz konusu yasa tasarısını Ekim ayı sonunda görüşülmek üzere Meclis’e gönderdiğini hatırlattı.

“Siz üzerinize düşeni yapın, Parlamentomuz gereğini yapacaktır”

Erdoğan şöyle devam etti:

“ABD Başkanı Joe Biden ile görüşme gündemimizde yok. Onun Gazze meselesindeki tutumunu hepiniz biliyorsunuz. Bizi ararsa, konuşmamız gereken her konuyu buluşup konuşuruz. Ama ABD’den sonra yedi temas daha var” gruplar Kanada’ya taşınacak. Kanada, Türkiye olarak kendilerinden almak istediğimiz İHA-İHA’yı kabul edecek. İsveç’in de İsveç’in de konuyla ilgili kameraları var. Amerika da aynı şeyi tekrarlıyor. Kongre, benim de Meclis’im var. F-16 meselesini Kongre’ye aktardıktan sonra adım atacağınızı söylüyorsunuz, benim de Meclis’im var. Meclis’ten “Bundan önce benim böyle bir adım atmam mümkün değil” olur. Eğer biz NATO üyesi iki ülkeysek, o zaman siz de dayanışma konusunda üzerinize düşeni aynı anda yapmalısınız, Parlamentomuz da gerekli kararı alacaktır. Önemli olan bu.”

Kanada, Türkiye’nin Azerbaycan’a Bayraktar TB2 SİHA tedariki nedeniyle 2020 yılından itibaren savunma sanayi alanında Ankara’ya ambargo uygulamaya başlamıştı.

Ottawa’nın ambargosu, Baykar’ın ürettiği TB2 SİHA’lar için hayati önem taşıyan, Kanadalı Wescam firmasının ürettiği MX-15D elektro-optik sistemleri de kapsıyor.

Kanada, bu yaptırımların kaldırılmasını Ankara’nın Stockholm’ün NATO üyeliğini onaylaması şartına bağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş