Güncel Haberler

AB, Frontex’in göçmen gemisi kazasındaki rolüne ilişkin soruşturma başlattı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Avrupa Birliği’nin gözlemcisi, Frontex’in yakın tarihin en ölümcül göçmen gemisi kazalarından birindeki rolüne ilişkin bir soruşturma başlattı.

REKLAM

Avrupa Birliği (AB) Ombudsmanı Emily O’Reilly’nin erişim talebinde bulunduğu belgeler arasında, 14 Haziran’da Yunanistan açıklarında batan Adriana teknesinde olayların nasıl geliştiğine ilişkin AB’nin dış sınırlar kurumu tarafından hazırlanan resmi rapor da yer alıyor.

Balıkçı teknesinde yaklaşık 750 kişi bulunuyordu. Sadece 104 kişi hayatta kalırken 82 kişinin cesedi bulundu.

Bu trajedi, Yunan sahil güvenliğine ve Frontex’e yönelik sert eleştirileri yeniden alevlendirdi. Frontex, geminin kaza yapmasını önlemek için gerekli önlemleri almamakla suçlanıyor.

Frontex, geminin aşırı kalabalık olduğunun tespit edilmesinin ardından Yunan yetkililere yardım teklif ettiğini ancak her iki talebin de yanıtsız kaldığını söyledi. Bu arada Yunan yetkililer de operasyonu savundu. Yetkililer, bir geminin yola çıktığını ancak balıkçı gemisinin kaptanının İtalya’ya doğru yola devam edilmesine yardım etmeyi reddettiğini söyledi. O andan itibaren hiçbir yardım teklifi yapılmadı.

Ulusal bir soruşturma başlatıldı ancak O’Reilly yaptığı açıklamada “Frontex’in arama ve kurtarma operasyonlarındaki rolünün de açıklığa kavuşturulması gerektiğini” söyledi.

“Bu büyüklükte bir trajedi, ilgili herkesin sorumlulukları üzerinde düşünmesini ve bu ölümlerden kimin sorumlu olduğunu kamuoyuna açıklamasını gerektirir. Ofisim, alabora olmasına yol açan olayları yeniden yapılandırmaya çalışırken Frontex’in rolüne odaklanacak. teknenin öldürülmesi. en az 500 kişi.”

“Avrupa’ya göç devam edecek ve temel hakları koruyacak şekilde hareket etmemizi ve insanları kendi ülkeleri dışında daha iyi bir yaşam aramaya zorlayan insani acıları gözden kaçırmamamızı sağlamak AB’nin görevidir” dedi. Ombudsman belirtti. .

Frontex ‘bu yıl 28 bin kişinin kurtarılmasına yardımcı oldu’

O’Reilly, kendi inisiyatifi kapsamındaki soruşturmanın bir parçası olarak, ulusal yetkililerin ve Frontex’in arama ve kurtarma operasyonları ve ortak operasyonlar sırasında gemiye monte kameraların kullanımına ilişkin kurallar hakkında nasıl iletişim kurduğuna ilişkin ayrıntıları da arıyor. Frontex’in, ulusal yetkililerin denizde insanları kurtaran STK gemileriyle olan etkileşimlerine ilişkin temel hak ihlallerini bildirip bildirmediğine de açıklık getirilmesi isteniyor.

Hem Yunan sahil güvenliği hem de Frontex, son yıllarda göçmenleri denizde geri iterek veya göz yumarak temel insan haklarını ihlal etmekle suçlanıyor.

AB’nin dolandırıcılıkla mücadele kurumu OLAF tarafından geçen yılın sonlarında sızdırılan bir rapor, Frontex’in 2020 ile 2021 yılları arasında Ege Denizi’nde gizlediği bu tür çok sayıda geri itmeyi belgeledi.

Skandal, Fabrice Leggeri’nin Frontex başkanlığından istifa etmesine yol açtı ve halefi Hans Leijtens, göreve gelir gelmez uygulamaya son vereceğine söz verdi.

Euronews’e yaptığı açıklamada Frontex, “Frontex’in arama ve kurtarma operasyonlarında oynadığı rolü açıklamak için Ombudsman ile tam işbirliği yapmayı dört gözle beklediğini” söyledi.

“Fronex’in arama ve kurtarma operasyonlarını koordine etmediğini belirtmek önemlidir. Bu, ulusal kurtarma koordinasyon merkezlerinin sorumluluğundadır. Ancak Frontex, denizde hayat kurtarmayı ana görevlerinden biri olarak görüyor ve gerektiğinde ulusal makamlara gerekli tüm desteği sağlıyor.” gerekli,” ajanstan gelen bir notu okuyor.

“Bu, Frontex gemilerinin gerektiğinde arama kurtarma operasyonları yürüttüğü anlamına geliyor. Üstelik hem Frontex gemileri hem de uçakları, kurtarma merkezlerine ve kurtarıcılara hayat kurtarmak için hayati bilgiler sağlıyor.

Bir sözcü, “Frontex yalnızca bu yıl yaklaşık 28.000 kişinin kurtarılmasına yardımcı oldu” diye ekledi.

“Ulusal adalet sistemlerine güvenmeliyiz”

Ombudsmanlık ofisi Çarşamba günü ayrıca, AB kurumlarının sınır yönetimi faaliyetlerinde temel hakların korunmasındaki rolüne ilişkin bu yılın sonlarında ikinci bir soruşturma başlatacağını duyurdu.

Avrupa Komisyonu, sınır yönetiminin üye devletlerin sorumluluğunda olduğunu ve her türlü uluslararası ve insani hukuk ihlalinin ulusal makamlar tarafından ele alınması gerektiğini savunuyor.

İçişleri Komiseri Ylva Johansson, bu ayın başlarında Avrupa Parlamentosu Adalet Komitesi tarafından sorgulandığında bu görüşünü yineledi.

REKLAM

AB yönetiminin Haziran ayındaki gemi kazasına ilişkin bağımsız ve şeffaf bir soruşturmayı kolaylaştırıp kolaylaştıramayacağı yönündeki soruya Johansson, “bu tür soruşturmalardan üye devletler sorumludur” dedi. […] “Üye Devletlerin yargı sistemine güven duymamız gerektiğini” vurguladı.

Tam, şeffaf ve etkili bir soruşturmaya acil ihtiyaç var ve bunun başta Yunanistan’ın itibarı olmak üzere birçok nedenden dolayı önemli olduğuna katılıyorum” diye ekledi.

Yunanistan’daki kurumlar, son yıllarda göçmenlere yönelik insan hakları ihlalleri iddialarına ilişkin soruşturmalarda herhangi bir yanlışlıktan aklandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş