Güncel Haberler

Akıllı uzmanlaşma Avrupa’da nasıl kullanılıyor?

Günümüzde Avrupa’da gelişen ekonomilerde, vatandaşların uzman olduğu sektörlerde modernleşme, yatırım ve her şeyden önemlisi inovasyon yoluyla büyüme adına “akıllı uzmanlaşma” kullanılıyor…

Günümüzde Avrupa’da gelişmekte olan ekonomilerde vatandaşların uzman olduğu sektörlerde modernleşme, yatırım ve her şeyden önce inovasyon yoluyla büyümenin adı “akıllı uzmanlaşma” olarak adlandırılıyor.

Akıllı uzmanlaşma, Avrupa’daki yoksul ya da zengin, kırsal ya da sanayileşmemiş birçok bölgesel hükümetin kalkınma için tercih ettiği yöntemdir.

Euronews gibi biz de akıllı uzmanlaşmanın uygulandığı Emilia Romagna’nın kalbi Bologna’ya gittik.

Bu yerlerin zaten güçlü oldukları sektörlerde ekonomilerini büyütmek için nasıl modernleştiklerini, yatırım yaptıklarını ve inovasyon yaptıklarını göreceğiz.

Az gelişmiş bölgeleri teşvik etmek için, ilgili sektörlere yenilik getirme konusunda onlara gerekli desteğin sağlanması önemlidir.

Bu bağlamda AB’nin sağladığı Avrupa Bölgesel Fonlarına erişebilmek için vatandaşların da uzmanlaşması gerekiyor.

Bu onlara araştırma ve geliştirmeye ayrılan 40 milyar Euro’luk bütçeye erişim sağlıyor.

Peki bu tam olarak ne anlama geliyor? Akıllı uzmanlık mı? Hadi birlikte görelim.

Konuya örnek vermek gerekirse AB’yi Zodyak gezegenine, vatandaşlarını da Zodyak’lara benzetebiliriz…

Zodyak gezegeninde Zodyaklardan çok daha fazla koyun vardır; Bu koyunlar ekonomilerinin kilit sektörü olan yün ve iplik dokuma işinde çalışıyorlar.

Ancak ürünleri çok basit ve rekabetçi değil.

Zodyaklılar hayatta kalabilmek için çeşitlenmeleri ve modernleşmeleri gerektiğini fark ettiler.

Yönetici, memur, çoban, dokumacı, öğretmen ve tüccar olarak hepsi bir araya geldi.

Hatta yenilikçileri, araştırmacıları ve teknoloji uzmanlarını kendilerine katılmaya davet ettiler.

Akıllarını birlikte çalıştırarak, yeni pazarlara açılmak ve yeni fırsatlara ulaşmak için güçlü yönlerini teknolojiyle birleştirmenin yenilikçi yollarını aradılar.

Büyük ve hakim yatırımcılar bu plan ve programı kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak istese de yöre halkı, burada herkesin eşit şartlarda olduğunu hatırlatarak, zengin-fakir herkesin yardım alabileceğini söyledi.

Avrupa Birliği’nin fonları ve destekleri sayesinde artık akıllı uzmanlaşma stratejisiyle özel yatırımcıları da bölgeye davet ettiler.

Bölgenin nüfusu için bir büyüme motoru olmuştur.

Emilia Romagna’da insanlar bildikleri sektörlerde daha akıllı uzmanlaşmayı hedefliyor:

Çünkü üretkenlikleriyle tanınırlar.

Euronews Gerçek Ekonomi programı muhabiri Maithreyi Seetharaman, Emilia Romagna bölgesinin kıdemli şehir yöneticisi (bölge meclis üyesi) Patrizio Bianchi ile bir araya geldi.

Kendisi stratejik merkezdedir ve aynı zamanda endüstriyel ekonomi profesörüdür.

Sayın Patrizio Bianchi, akıllı uzmanlaşma stratejisinin sonuçlarını gördünüz mü?

Patrizio Bianchi:

“Mükemmel sonuçlar elde ettik. Uzmanlaşma, “akıllı uzmanlaşma” birlikte çalışmak anlamına gelir ve biz insanları birlikte çalışmaya teşvik ediyoruz. 50 binin üzerinde çalışanımız ve binin üzerinde araştırmacımız var. Hedefimiz ve gelecekte izlemek istediğimiz stratejimiz; Üniversiteler ve şirketler işbirliği içinde çalışmakta ve mesleki eğitimler birlikte yürütülmektedir.

Bu bölgenin anlık görüntüsüydü.

Ancak akıllı uzmanlaşma Avrupa’nın diğer tüm bölgelerinde kalkınmanın itici gücünü temsil edebilir mi?

Euronews muhabiri Denis Loctier de konuyu araştırmak üzere Polonya’daydı ve uzmanlarla görüştü.

Vivadental’den araştırma ve geliştirme koordinatörü Milena Supernak Marczewska, kıta Avrupa’sının yaşlandığını ve akıllı ürünlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi:

“Polonya ve Avrupa yaşlanıyor. Daha uzun yaşıyoruz ama aynı zamanda daha iyi ve sağlıklı yaşamak istiyoruz. Bu yüzden daha sağlıklı ürünlere ihtiyacımız var.”

Gdańsk’taki bu diş merkezi, implantların özelleştirilmesi ve hastanın kök hücrelerinden kemik dokusunun yenilenmesi üzerinde çalışıyor.

En ileri teknolojileri geliştirmek için yerel bir üniversite ve bir ilaç şirketiyle birlikte çalışıyordu.

İşbirliği, bu bölgenin akıllı uzmanlaşmasının elde ettiği sonuçlardan biridir.

Milena Supernak Marczewska: “Akıllı beceriler yarışması 2014’te başladı. Elbette bizim de bu sürece dahil olmamız gerekiyordu. Gdańsk Teknoloji Üniversitesi’nin ve merkezimizin potansiyelinin ve aynı zamanda hastaların neye ihtiyacı olduğunun da farkındaydık.

Polonya’nın Pomeranya bölgesi, ortalama ekonomik performansına rağmen özel teşebbüsü harekete geçirerek akıllı uzmanlaşmanın öncü bölgelerinden biri haline geldi.

Pomorskie, diğer bölgelerin aksine uzmanlıklarını ancak şirketlerden ve araştırma enstitülerinden somut araştırma ve geliştirme teklifleri aldıktan sonra tanımladı.

Potansiyeli en yüksek teklifleri seçmek için uzman desteği aldı.

Karolia Lipinska, Polonya’daki akıllı uzmanlık koordinatörü

“Akıllı Uzmanlaşma yarışması düzenleyen tek Bölgeyiz, bu nedenle proje teklif çağrısı başlattık. “Akıllı uzmanlaşmayı sadece bir fikir olarak değil, küresel ölçekte ticaret yapabileceğimiz somut bir proje olarak görüyoruz çünkü bu projeyi uluslararası ölçekte düşünüyoruz.”

Aşağıdan yukarıya yaklaşım, büyük ölçekli araştırma ve geliştirme projelerinin dört alana daraltılmasına olanak tanıdı: tıp, lojistik, etkileşimli bilgi işlem ve eko-verimli enerji.

Bölgesel fonun tahsis ettiği 250 milyon avroluk finansmanın diğer yarısını tamamlamakla ilgilenen 300 özel şirket vardı.

Karolina Lipinska

“Kamu kaynakları tek finansman kaynağı olmamalıdır. Şirketin aynı zamanda kendi sermayesini de devreye sokması gerekiyor. Projelerin etkinliği ve finansal kaynakların sürdürülebilirliği açısından bunun önemli olduğunu düşünüyorum.”

Polonya’da özel sektör araştırma ve geliştirme harcamalarının ortalama %40’ını karşılamaktadır.

Pomeranya bölgesinde bu gösterge %55 olan AB ortalamasına yakındır.

Bölge, 2020 yılında akıllı uzmanlaşma stratejisiyle; Pazarlanabilir araştırmaları güçlendirmeyi, yüksek öğrenimi iyileştirmeyi, istihdamı ve halk sağlığı hizmetlerini artırmayı ve daha temiz, daha güvenli enerji fikrini teşvik etmeyi umuyor.

euronews:

Bay Bianchi, istatistiklere bakıldığında bu stratejinin istihdam yaratma ve büyüme açısından ne gibi bir potansiyeli var?

Beyazlar:

“Teknolojiyi kullanmanın tüm olanaklarını keşfetmemiz gerekiyor. İnsanların daha iyi yaşaması için bu potansiyel gereklidir. Yeni şirketler ve hizmetler yaratmak için muazzam bir potansiyel var. “İnsanları dinlemek, anlamak ve onlarla çalışmak konusunda da yeni araştırmalar var.”

euronews:

Daha kırsal alanlardaki geleneksel olarak sanayi odaklı bölgeler ne olacak? Temel iş alanlarını nasıl belirliyorlar ve bu doğrultuda yenilikçi yatırımlar için nasıl kanallar oluşturuyorlar?

Beyazlar:

“Tarım alanında olağanüstü bir devrim yaşadığımıza inanıyorum; Jenerik üretim geniş yüzeyler gerektirmez, o ürüne özel iklimde ve ürün tipine özel üretim yapılmasını gerektirir. Aynı zamanda yeni ürün türleri için olası olasılıkları araştırırken, bu alanda birçok yenilik de bulunmaktadır. Şu anda sektördeki yeniliklere odaklanmış durumdayız. “Ayrıca kırsalda yaşayanların da teknolojiyi kullanması ve kullanımının yaygınlaştırılması gerekiyor.”

euronews:

Hükümetlerin sanayi politikası ve hakim büyük şirketlerin gündemleri gibi engeller var. Bunu nasıl atlatacaksın?

Beyazlar:

“Bu eski bir sanayi politikası düşüncesidir. Sübvansiyonlara dayalı aktif olmayan sanayi politikaları geçmişte kaldı. Sanayi politikasına ya da en azından şu anda uyguladığımız sanayi politikasına yeni yaklaşım; Herkesin faaliyetlerini yürütmesi için yeterli koşulların sağlanması veya herkesin başkalarıyla çalışma fırsatına sahip olduğu koşulların sağlanması ile ilgilidir. Akıllı işbirliği, akıllı tamamlayıcılık ve büyüme için birlikte çalışma yeteneği olmadan akıllı uzmanlaşma olamaz. Yeni sanayi politikasının anahtarı budur. Daha fazla ağ. Yani bu fikir, hareket yaratabilen, yenilik yaratabilen toplumun genel fikridir – Burası Avrupa. Bugün Avrupa’yı değiştirmemiz gereken bakış açısı budur.”

Euronews muhabiri Maithreyi Seetharaman:

Çok teşekkür ederim Bay Bianchi. Programımızı her zaman olumlu sözlerle bitirmek isteriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş