Güncel Haberler

Hollanda’da Kraliyet Sanat Akademisi İsrailli kurumla iş birliğine son verdi

KABK Öğrenci Birliği'nin sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Akademi yönetiminin İsrail kurumlarıyla işbirliğinin sonlandırılması talebini kabul ettiği açıklandı.

Açıklamada, KABK yönetiminin Hollanda'da İsrailli bir eğitim kurumuyla iş birliğini iptal eden ilk eğitim kurumu olduğu ve kararın memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Açıklamada sendikanın KABK yönetimine yönelik talepleri şöyle sıralandı:


“Bezalel Sanat ve Tasarım Akademisi ile işbirliğinin iptal edilmesi, Gazze'deki savaş konusunda tarafsız kalma politikasından vazgeçilmesi, Akademi'de Filistinlilere yardım toplanması, Filistin'deki sanat akademileri ile işbirliği yapılması, Filistinli öğrencilerin ders ücretlerinin düşürülmesi, ayrıca Ukraynalı öğrenciler.”

“Hollanda eğitim kurumlarının Gazze Şeridi'ndeki savaşa yönelik tutumlarını değiştirme çabalarının sonuç vermeye başladığı” belirtilen açıklamada, benzer kararların diğer Hollanda eğitim kurumları tarafından da alınması gerektiğinin altı çizildi.

Ulusal basında yer alan haberlerde, öğrenci birliğinin aylardır Akademi yönetimine baskı yaparak imza kampanyası yürüttüğü öğrenilirken, daha önce bu teklifi reddeden Akademi yönetiminin imza kampanyası başlattığı vurgulandı. Taleplerin artması üzerine İsrail kurumu işbirliğini sonlandırma kararı aldı.

Hollanda'da üniversitelerde protestolar başladı

Aralarında öğrenci ve öğretmenlerin de bulunduğu Filistinli destek grupları, Gazze'yle dayanışmalarını göstermek amacıyla 6 Mayıs Pazartesi günü Amsterdam Üniversitesi'nin (UvA) Roeterseiland kampüsünde kamp kurdu ve gece yarısından sonra polis sert müdahale ederek 125 kişiyi tutukladı. insanlar.

Protestocular 7 Mayıs'ta yeniden Roeterseiland kampüsünde toplandılar, ardından UvA'nın şehir merkezindeki Binnengasthuis binasında yürüyüş yapıp kamp yapmaya başladılar.

Polis, 8 Mayıs'ta protestoculara müdahale etti ve 36 Filistinli destekçiyi tutukladı.

7 Mayıs'ta Utrecht Üniversitesi Kütüphanesi'nin avlusunu işgal eden protestocular, binanın girişine barikat kurdu ve Filistin'i destekleyen pankartlar astı.

Gece yarısı sıralarında göstericilere müdahale eden polis, alanı terk etmeyen 50 kişiyi gözaltına aldı.

Filistin yanlısı protestocular 8 Mayıs'ta Utrecht Üniversitesi'nde yeniden toplandı ve polis müdahalesinin ardından 40 protestocu üniversiteden çıkarılarak başka bir yere serbest bırakıldı.

Hollanda'daki öğrenciler, ülkedeki üniversitelerin İsrail'e bağlı kurumlarla iş birliği yapmamasını, İsrail kurumları veya çalışanlarının dahil olduğu işbirliklerinin durdurulmasını ve bunu şeffaf bir şekilde yapmalarını talep ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş