Güncel Haberler

Lekelenmeme hakkıyla 227 bin 200 kişi korundu

Bakanlığın açıkladığı bilgiye göre 2017 yılından bu yana 977 bin 570 kişi lekelenmeme hakkı kapsamında asılsız şikayetlerden korundu.

Kişilerin vazgeçilmez ve vazgeçilemez haklarından biri olan masumiyet karinesinin korunması amacıyla hayata geçirilen suçsuz olma hakkı kapsamında, 2023 yılında 227 bin 200 kişiye yapılan tebligatların asılsız olduğu gerekçesiyle SYOK verildi.

Bu uygulama, hiçbir maddi dayanağı olmayan, hiçbir denetime tabi tutulmadan soyut soruşturma dosyaları üzerinden kişilerin “şüpheli” olarak tanımlanmasının önüne geçti. Asılsız, soyut ve asılsız şikayet ve şikayetlerin önüne geçerek vatandaşların onur ve itibarına zarar verilmemesini sağladı.

Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) kararmama hakkına ilişkin 158. maddesinde yapılan değişiklik sonrasında, 2017 yılından bu yana açılan 1 milyon 313 bin 40 tebligat dosyasının 977 bin 570’i hakkında soruşturmaya yer olmadığına karar verildi. .

Geçtiğimiz yıl açılan 268.362 tebligat dosyasının 227.200’ünde soruşturmaya gerek olmadığına karar verildi.

Karalanmama hakkıyla insanların onur ve itibarına zarar verilmemesini sağlayarak asılsız, soyut ve asılsız şikâyet ve ihbarların önüne geçmiştir. Bu nedenle mahkeme belgelerinde kişilerden uygunsuz bir şekilde “şüpheli” olarak bahsedilmez.​​​​​​​

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş