Güncel Haberler

Suudi Arabistan: Filistin sorunu çözülmeden İsrail ile ilişkiler normalleşmez

Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan, Filistin meselesini çözmeden İsrail’le ilişkileri normalleştirmenin mümkün olmadığını söyledi.

REKLAM

CNN’in, güvenilir ve geri dönüşü olmayan bir Filistin devletine giden yol olmadan İsrail’le normal ilişkiler kurmanın mümkün olup olmadığı sorusuna yanıt veren Ferhan, şunları söyledi: “Bundan faydalanabilmemizin tek yolu budur çünkü istikrara ihtiyacımız var ve istikrar ancak bununla gelecektir.” Filistin sorununun çözümü.” Dedi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına yönelik eleştirilerini yineleyen bakan, “İsraillilerin Gazze’deki sivil nüfusu yok etmeye çalıştığını görüyoruz. Bu kesinlikle kabul edilemez ve durdurulmalıdır.” Dedi.

Faysal Bin Farhan, geçtiğimiz hafta Dünya Ekonomik Forumu’nda katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Filistin devletinin kurulmasını da içeren kapsamlı bir anlaşmaya varılması halinde Suudi Arabistan’ın İsrail’i tanımayı düşünebileceğini açıklamıştı.

Faysal Bin Farhan, bölgesel barışın aynı zamanda İsrail barışını da ilgilendirdiğini vurgulayarak, bunun ancak Filistinlilerin barışçıl bir Filistin devleti kurmasıyla mümkün olabileceğini kaydetti.

Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısından önce İsrail ile Arap ülkeleri arasında ilişkilerde normalleşme ortamı hüküm sürüyordu. Bu durum Hamas ile İsrail arasındaki savaşla değişti.

Gazze’de öldürülen Filistinlilerin sayısı 25 bini aştı

Bu arada Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun düzenlediği saldırılarda ölen Filistinli sayısının 178 artarak 25 bin 105’e, yaralı sayısının ise 62 bin 681’e yükseldiğini açıkladı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in saldırılarında 178 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 293 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, saldırıların yarattığı yıkım nedeniyle çok sayıda kişinin hâlâ enkaz altında olduğu, sivil savunma ve acil sağlık ekiplerinin bu kişilere ulaşmakta zorluk çektiği belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş